Uczniowie w klasie zdjęcie z lat 30-tych XX wieku

Categories:

W Nizinie Nadwiślańskiej, w otoczeniu dostojnych bocianich gniazd, 12 km od Niepołomic, znajduje się skromny, ale jednocześnie kameralny budynek szkolny w Woli Zabierzowskiej. Jego historia sięga roku 1888, kiedy to Krajowa Rada Szkolna we Lwowie wydała orzeczenie w sprawie szkoły ludowej w Woli Zabierzowskiej: We Woli Zabierzowskiej ustanawia się szkołę etatową o jednym nauczycielu. Od 1 września 1889 roku w jednej izbie i sieni uczyło się w chałupie wiejskiej pod nr 127 aż 160 dzieci.

Jak łatwo policzyć – od założenia placówki mija w tym roku 130 lat- okrągła, piękna rocznica, którą chcielibyśmy uroczyście zaakcentować w naszej szkolnej codzienności.W murach naszej szkoły wychowało się wiele pokoleń mieszkańców Woli Zabierzowskiej i Chobotu. Najpierw przychodziły tu nasze babcie i dziadkowie, którzy gdy dorośli przyprowadzali swoje dzieci, a później oni sami powierzali nam swoje pociechy. Dziś „tamte” dzieci, same mają dzieci, które teraz spędzają czas w szkole. Wiele spotkań, wzruszeń, rozstań, przyjaźni, kłótni, czasem płaczu, wycieczek, spacerów, rozbitych kolan, otartych nosów, zajęć edukacyjnych, bali karnawałowych, spotkań z ciekawymi ludźmi, szkolnych wigilii i podniosłych apeli.

  • Co się dzieje z najstarszymi żyjącymi absolwentami naszej szkoły?
  • Co zapamiętali z tamtych lat? Czy znajdzie się ktoś kto zechciałby nam opowiedzieć o tym, jak zapamiętał swoją szkołę i pracujących w niej nauczycieli?
  • Jak to wtedy było? Jak wyglądał zwykły dzień szkolny? Czym szkoła sprzed kilkudziesięciu lat różniła się od współczesnej?
  • Czy dzwonek zawsze brzmiał tak samo?
  • Co to był kałamarz i ośla ławka?

Jesteśmy niezmiernie ciekawi tych historii. Jeśli więc Państwo chodzili wiele lat temu do tej szkoły lub znacie historie dotyczące naszej placówki, odezwijcie się do nas. Chętnie z Państwem porozmawiamy, wysłuchamy wspomnień, czegoś się nauczymy i przekażemy to naszym uczniom. Zbieramy również pamiątki związane ze szkołą, które mają dziś wartość sentymentalną oraz archiwalne zdjęcia. Wszystko to chcemy zaprezentować na wystawie szkolnej ukazującej historię szkoły. Zachęcamy do wspólnego świętowania rocznicy założenia naszej szkoły dn. 28.11.2019.

Poszukiwana, poszukiwany… być może szukamy właśnie Ciebie

Komentarze zablokowane

Skip to content