Uroczyste obchody 130. rocznicy powołania Szkoły w Woli Zabierzowskiej

  Na mocy ustaw szkolnych z 1873 roku Krajowa Rada Szkolna we Lwowie wydała w dniu 28 listopada 1888 roku orzeczenie w sprawie szkoły ludowej w Woli Zabierzowskiej:

„We Woli Zabierzowskiej ustanawia się szkołę etatową o jednym nauczycielu.” W tym roku mija 130 lat od kiedy powstała Szkoła Podstawowa im. Jana Matejki w Woli Zabierzowskiej. Jednoizbowa niegdyś chałupa to współcześnie okazały, ale nadal kameralny budynek w którym mają siedzibę: szkoła podstawowa, oddziały przedszkolne i jedyny w gminie samorządowy Klub Dziecięcy „Pod bociusiem”.

    Dnia 28. listopada 2019 roku szkoła obchodziła uroczysty jubileusz. Naszą uroczystość rozpoczęliśmy od mszy świętej pod przewodnictwem ks. dziekana Stanisława Miki. W koncelebrze stanęli ksiądz płk Tadeusz Porębski (absolwent szkoły), ksiądz Piotr Studnicki (proboszcz zabierzowskiej parafii), ksiądz Kazimierz Włoch (proboszcz senior) oraz ksiądz Piotr Zioło (wizytator Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitarnej w Krakowie). Odświętna liturgia wzbogacona kazaniem księdza Kazimierza oraz wyraz szacunku okazany przez księdza dziekana poprzez przyklęknięcie i ucałowanie sztandaru wycisnęły łzy wzruszenia. Następnie udaliśmy do szkoły.

    Zaproszeni liczni goście już na progu szkoły zostali przywitani przez damy dworu w strojach nawiązujących do bohaterów historycznych z obrazów mistrza Matejki. Ogłoszono wyniki konkursu plastycznego „Naśladując mistrza”, inspirowanego dziełami twórcy. Powstały prawdziwe dzieła sztuki, których artyzm niemalże dorównuje matejkowskim szkicom.

    Zebrani mieli okazję wysłuchać najważniejszych faktów z historii szkoły, opracowanych przez nauczyciela historii – Krzysztofa Nowaka wraz z uczniami.

    Część artystyczna zachwyciła wiernym odwzorowaniem matejkowskich postaci, które na moment ożyły i opuściły ramy obrazów. Pojawił się m.in. Stańczyk, zacni królowie, Bona, orszak dworski i prawdziwi rycerze. Nie zabrakło także biograficznych akcentów – żona malarza, Teodora, nadal zazdrosna o męża, niepokoiła się rodzinnym wyjazdem do Wiśnicza. Barwny spektakl zakończył dostojny pochód wszystkich postaci, które wykonały hymn szkoły przy akompaniamencie byłego nauczyciela szkoły i autora melodii do niego, ks. Mariusza Mendyka. W spektakularnym przedstawieniu udział wzięli młodzi aktorzy ze szkolnych ławek, ale i nauczyciele oraz absolwenci szkoły. Ci ostatni odwiedzili swoją szkołę tego dnia dość licznie, prezentując swoje talenty – zebrani mieli okazję m. in. wysłuchać koncertu skrzypcowego w wykonaniu pani Agnieszki Zięby. Samą galę prowadzili również zdolni absolwenci – Patrycja Pilch i Bartosz Bajak.

    Na zakończenie uroczystości, gospodarz gminy – Burmistrz pan Roman Ptak złożył gratulacje na ręce dyrektor Marty Grochot i podziękował wszystkim pedagogom za trud włożony w wychowanie młodego pokolenia. Został także poproszony o odkrojenie pierwszego kawałka tortu w kształcie szkoły, co uczynił wspólnie z wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie, p. Marią Marzec. Nie zabrakło gratulacji i życzeń od władz gminy Niepołomice. Na ręce dyrektor Marty Grochot przekazano specjalny grawer, upamiętniający 130-lecie działalności szkoły.

    W czasie uroczystości był również czas na podzielenie się osobistymi refleksjami. Wzruszającym momentem okazało się wystąpienie wnuczki pierwszego kierownika szkoły, Aleksandra Zielińskiego, którego portret wisi do dziś w szkolnych murach. Pani Monika Gwardys wspominała dziadka, który zawsze przedstawiał Wolę Zabierzowską jako krainę baśniową.

    Za pielęgnowanie tradycji matejkowskich podziękowali przedstawiciele dwóch muzeów – Domu Matejki w Krakowie i Muzeum Pamiątek po Janie Matejce Koryznówka w Wiśniczu.

    Po uroczystości goście mieli możliwość przespacerować się po szkolnym korytarzu, który na jeden dzień zamienił się w muzeum, prezentujące wspaniałe eksponaty, historyczne zdjęcia, sentymentalne przedmioty. Goście mieli okazję zapoznać się z żywą historią szkoły, na własne oczy zobaczyć archiwalne dokumenty nawet z roku 1899, świadectwa, kroniki, księgi uczniów, które są pieczołowicie przechowywane w jej murach. Można było odnaleźć siebie na starej fotografii lub odbity paluszek w szkolnej kronice, a także cofnąć się w czasie o dwadzieścia lat i zobaczyć film z obchodów wręczenia szkole sztandaru w roku 1999.

    Uroczysta gala była okazją do wspomnień, ale także i podsumowania 130-letniej działalności szkoły. Cała społeczność szkolna wspólnie świętowała ten historyczny moment, czego symbolicznym wyrazem było smakowanie tortu w kształcie budynku szkoły.

Anna Siek

Komentarze zablokowane

Skip to content